Dziennik z remontu to relacja na gorąco z przebiegu operacji osteotomii wg. Ganza w Otwocku, późniejszej rekonwalescencji i rehabilitacji. Dla wszystkich dysplastycznych, tych którzy są "przed", tych którzy stoją na progu podjęcia trudnej decyzji, lub zwyczajnie są zainteresowani tematem.
Katja
Zapraszam również na Forum Bioderko zrzeszające osoby z problemami bioder pod www.forumbioderko.pl
wtorek, 4 maja 2010
03.V.2010. D
Dziękuję :-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli chcesz podzielić się swoim zdaniem, skomentować post lub blog napisz coś od siebie :-)
W polu: "Komentarz jako" rozwiń listę i wybierz "Nazwa" wpisując swój nick albo imię. Jeśli jesteś zarejestrowany/a w Blogerze - wybierz "Konto Google".
Serdecznie zapraszam do komentowania i konwersacji :-) Katja.
Tematycznie dysplastyczna od urodzenia. O swoim "prezencie" od natury uświadomiona w wieku 16 lat. Do 29 roku życia niedopuszczająca do świadomości myśli o jakiejkolwiek operacyjnej ingerencji w własne stawy biodrowe... Życie płata jednak człowiekowi figle. Na dzień dzisiejszy - po obustronnej osteotomii okołopanewkowej wg. Ganza.
Na co dzień pracująca w postprodukcji filmowej pasjonatka narciarstwa wodnego i alpejskiego, freedivingu a także dobrego filmu.
kontakt z Katją - autorką bloga mail: dziennikzremontu@gmail.com
Fundacja BIODERKO
Forum Bioderko
Obserwatorzy
O dysplazji
Dysplazja stawu biodrowego to zaburzenie jego rozwoju, które w konsekwencji prowadzi do niestabilności stawu. Niestabilność to stan, gdy idealne połączenie głowy i panewki stawu biodrowego ulega czasowemu rozłączeniu. Utrzymywanie się raz powstałej niestabilności może w dłuższym czasie doprowadzić do zwichnięcia stawu. Zwichnięcie początkowo jest odwracalne, to znaczy, że można nastawić (zreponować) głowę kości udowej do panewki. Jednak wraz z upływem czasu, powstaje stan zwichnięcia nieodprowadzalnego. Wówczas nie można już w łatwy sposób uzyskać wyleczenia tego stawu. -fragment wypowiedzi Prof. dr hab. med. Jarosława Czubaka
Z czym to się je - czyli co to jest osteotomia wg. Ganza?
Fragment z pracy naukowej pod przewodnictwem Prof. dr hab. med. Jarosława Czubaka* - specjalisty traumatologii i ortopedii: "Zmiany w parametrach chodu po osteotomii okołopanewkowej według Ganza u chorych z dysplazją resztkową stawów biodrowych".
"Osteotomia okołopanewkowa według Ganza wykonywana jest w przypadkach resztkowej dysplazji stawu biodrowego u dorastających i dorosłych. Osteotomia ta obejmuje okołopanewkowe przecięcie kości kulszowej, biodrowej i łonowej z zachowaniem tylnej kolumny miednicy, co gwarantuje stabilność pierścienia miednicznego. Reorientacja fragmentu panewkowego miednicy dokonuje się poprzez jego obrót i pozwala na poprawę pokrycia przednio-bocznej części głowy kości udowej. Odłamy stabilizuje się za pomocą 3 śrub Schanza. Podczas zabiegu dochodzi do redyrekcji fragmentu panewkowego i zmiany wzajemnej konfiguracji: głowa kości udowej - panewka stawu (fragment panewkowy). Poza tym, dzięki temu, iż punkt obrotu ruchu rotacyjno-addukcyjnego odłamu panewkowego znajduje się nie w centrum głowy kości udowej, lecz proksymalnie od niej, dochodzi w trakcie osteotomii do medializacji głowy kości udowej wobec miednicy. Po operacji dochodzi więc nie tylko do zmiany pokrycia głowy kości udowej, ale również do zmiany jej położenia wobec miednicy. Cele i założenia: osteotomia okołopanewkowa według Ganza zmienia więc stosunki anatomiczne ruchów w stawie biodrowym, co musi mieć swoje przełożenie na warunki biomechaniczne chodu."
* Jako jedyny w Polsce opanował technikę osteotomii okołopanewkowej, która służy do „naprawiania” własnego stawu biodrowego, bez konieczności jego wymiany
RTG po obustronnej osteotomii okołopanwekowej wg Ganza 26.V.2009
RTG po osteotomii okołopanewkowej prawego biodra sposobem Ganza, Klinika Ortopedii CMKP w Otwocku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli chcesz podzielić się swoim zdaniem, skomentować post lub blog napisz coś od siebie :-)
W polu: "Komentarz jako" rozwiń listę i wybierz "Nazwa" wpisując swój nick albo imię. Jeśli jesteś zarejestrowany/a w Blogerze - wybierz "Konto Google".
Serdecznie zapraszam do komentowania i konwersacji :-)
Katja.